Antikvariát a klub Fiducia

Z Výškovic do Zábřehu

Cesta sídlišti s historikem umění Martinem Strakošem a dokumentátorem ostravských soch Jakubem Ivánkem. Tentokrát se vypravíme na cestu podél tramvajových kolejí z Výškovic do Zábřehu, nebo též z konečné tramvají do centra Jižního Města, jak se říkalo tomuto satelitu, situovanému v jižní části Ostravy na katastru starobylé obce Zábřehu nad Odrou. Nejprve projdeme mladší etapu zdejší výstavby na katastru bývalé obce Výškovice. Poté zamíříme do jádra satelitu podél Výškovické ulice s kinem Luna, hotelovým domem, obchodním centrem Kotva a různými typy obytných domů. Uvedená sídliště jsou stále ještě chápána jako nové části Ostravy, takže se jim pozornost ze strany muzeí příliš nevěnuje. Podobně jako vloni, kdy jsme zamířili na sídliště Fifejdy na hranici Mariánských Hor a Moravské Ostravy, se budeme procházet periferií města, pozoruhodně propojenou s okolní krajinou i s velkým rekreačním zázemím Bělského lesa. Přitom úpravy a přestavby jednotlivých domů i celých bloků, změny demografické skladby obyvatelstva a změny životního stylu se výrazně podepisují na proměně charakteru uvedených čtvrtí, takže jedině lidská paměť, fotografie a plány uchovávají mnohdy to, co se postupně stává historií místa.

Sraz v 17.00 na konečné zastávce Výškovice tramvajových linek č. 2, 6, 7, 15 v Ostravě-Výškovicích na ulici Výškovická.

Ostravská muzejní noc ve Fiducii

Otevřena celá Fiducia včetně antikvariátu, kde na vás již tradičně čeká literární soutěž o hodnotné ceny.

Speciální muzejní ateliér pro děti a jejich rodiče

Věnovat se vám budou výtvarníci Marcela Lysáčková a Max Lysáček.

lofgo_cerny_podkladfiducia3

Antikvariát a klub Fiducia
Nádražní 30 (vchod z Mlýnské ulice)
702 00 Ostrava